Renkamas stebėtinų prekių krepšelis, įsivedus eurą.

Latvija, šiemet įsivedusi eurą, stebėjo, kaip pasikeitė 120-ies prekių ir produktų kainos, jas perskaičiuojant iš latų į eurus. euro monetaLietuvoje vasarą planuojama apsispręsti, kokių produktų ir paslaugų kainos bus nagrinėjamos, jei šalyje bus įvestas euras.

Nustatyta, kad iš 120 Latvijoje stebėtų kainų 90 proc. jų išliko stabilios, 5 proc. padidėjo, 5 proc. – sumažėjo. Kainos Latvijoje keitėsi ir dėl natūralių priežasčių, pavyzdžiui, infliacijos, žaliavų brangimo, tačiau visgi pastebėta, kad būta ir pažeidimų: daugiau jų fiksuota smulkaus verslo veiklos sferose, pavyzdžiui, kavinėse, kirpyklose.

Visgi abejojama, ar 100-120 prekių kainų stebėjimas yra tikslingas, nes didesnį vaidmenį kontroliuojant kainas turės vartotojai. Kai bus paskelbtas 100 stebimų prekių ir paslaugų sąrašas, su šios kategorijos kainomis bus elgiamasi atsargiau, mano ekspertai. Be abejo visi puikiai supranta, kad kai kainos yra stebimos, niekas tų kainų tuomet ir nekels. Bet prekybos centruose yra keliasdešimties tūkstančių prekių asortimentas, tad manoma, kad kainų pokyčius sutvarkys pati rinka: jeigu kainos bus sukeltos dirbtinai, vartotojai reaguos.

Prekybininkų siūlytame stebėtinų prekių sąraše yra jogurtų, saldumynų, vaisių ir daržovių, gaiviųjų ir svaigiųjų gėrimų, makaronų, kavos, prieskonių, prausimosi, skalbimo bei valymo prekių, cigarečių, sauskelnių, mėsos ir pieno gaminių, energetinių gėrimų ir kitų prekių.

Lietuvoje paslaugų kainos jau ir dabar yra labai didelės, tad jų teikėjai brangindami paslaugas rizikuoja prarasti klientus. Paslaugų teikėjai supranta, kad kainų negali didinti neribojamai, tačiau jie nesutiks ir dirbti nuostolingai: kiek paslauga kainuos rinkoje, tokia jos kaina ir bus.

Lietuva 19-ąja euro zonos nare nori tapti nuo 2015 m. Pirmuosius signalus Lietuva gaus birželio pradžioje, kai Europos Komisija ir Europos centrinis bankas pateiks Lietuvos konvergencijos programos vertinimą.

Liepą Europos Sąjungos Vadovų Taryba turėtų priimti galutinį sprendimą ir paskelbti neatšaukiamą litų į eurus keitimo kursą. Prognozuojama, kad jis liks toks pat, koks yra šiuo metu – 3,4528 Lt už vieną eurą. Per 30 dienų nuo šio sprendimo visos kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos dviem valiutomis ir tai truks iki 2015 m. vidurio.