Lūžis mokėjimų grynaisiais pinigais rinkoje – mokėjimo įstaigos ir kredito unijos išstumia bankus

PinigaiGyventojai ir verslas mokėjimams grynaisiais komercinių bankų skyriuose atrado alternatyvą: didžiąją šių paslaugų rinkos dalį atsiriekė bankų konkurentai – mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos bei kredito unijos, rodo Lietuvos banko duomenys.

Šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje tik 13 % pervedimų, arba maždaug kas aštuntas, pervedimas pateikiant grynuosius pinigus ar pavedimą popieriuje, buvo atliekamas banko skyriuje. Absoliučią daugumą (87 %) tokių operacijų vartotojai atliko mokėjimo įstaigose (pašte, mokėjimo terminaluose, prekybos vietose ir pan.) ir kredito unijose. Dar prieš dvejus metus bankuose klientai atlikdavo didžiąją dalį (60 %) tokių operacijų, konkurentams tekdavo apie 40 % operacijų. Iš viso šiemet antrąjį ketvirtį atlikta 14,2 mln. tokių pervedimų, iš jų 12,3 mln. – mokėjimo įstaigose ir kredito unijose, 1,9 mln. – bankuose.

„Vartotojai yra jautrūs kainų pokyčiams mokėjimo paslaugų rinkoje, todėl pastaraisiais mėnesiais didžiausiems bankams labai pabranginus pervedimus grynaisiais pinigais ir mokėjimus skyriuose, dar daugiau klientų ieškos pigesnių paslaugų teikėjų“, – prognozuoja M. Jurgilas.

Elektroninių pervedimų rinkoje pokyčiai nuosaikesni. Tiesa, ir šioje rinkoje mokėjimo, elektroninių pinigų įstaigos ir kredito unijos per porą metų savo dalį padidino nuo 0,7 iki 3,5 %. Kita elektroninių mokėjimų dalis teko bankams, tačiau dėl vis didėjančios konkurencijos, naujų mokėjimo būdų, jau esamų mokėjimo priemonių plėtros ir ši rinka artimiausiais metais bus dinamiškesnė. Šiemet vien per antrąjį ketvirtį įvykdyta 26,7 mln. elektroninių pervedimų, iš jų beveik milijonas – mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose.

Siekdamas vartotojams sudaryti geresnes galimybes palyginti mokėjimo įkainius, didinti rinkos skaidrumą ir skatinti konkurenciją, Lietuvos bankas savo interneto svetainėje nuo 2011 m. spalio mėn. viešai skelbia mokėjimo fiziniams asmenims taikomus mokėjimo paslaugų įkainius. Be to, svetainėje yra galimybė grafiškai palyginti, kurios kredito, mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigos įkainius kėlė daugiausia, o kurios juos mažino. Palyginti įkainius galite čia.

Šaltinis www.LB.lt