Kauno kredito unija pristato: „Army shop“ verslo istorija

rubaiGeriausia yra užsiimti tuo, ką išmanai, pažįsti ir supranti

Už senojo Kauno tilto per Nerį (Vilijampolėje) įsikūrusią specializuotų prekių (kareiviškos aprangos, taktinės avalynės, laisvalaikio bei turizmo) parduotuvę gerai žino medžiotojai, žvejai ir turistai. Po truputį ją atranda ir kitų pomėgių turintys kauniečiai – rokeriai, pankai, metalistai, kareiviškos atributikos mylėtojai. Kartą apsilankę joje, nustemba išvydę didžiulį prekių pasirinkimą už neįtikėtinai patrauklią kainą.

Netikėta verslo pradžia

Parduotuvės savininkas ir verslo sumanytojas ponas Vitautas Romeika pasakoja, kad verslo idėja kilo senai daugiau nei prieš 20 metų, dar gyvenant Vokietijoje (Frankfurte prie Maino). Ten turėjo ir vystė tokį patį verslą – prekiavo specializuotom prekėm, kareiviška apranga. Dar jaunystėje p. Vitautas domėjosi karine atributika ir vis pirkdamas tokias prekes, net neturėjo minties, kad kada nors tai taps verslu, tikruoju pragyvenimo šaltiniu. Pradžioje buvo paprasčiausias noras išsiskirti aprangos stiliumi. Užsakant ir renkantis prekes iš įvairiausių tiekėjų, nedidelių kiekių vienetiniai užsakymai būdavo ganėtinai brangūs, tad kilo idėja suburti bendraminčių – draugų komandą (pankai, metalistai, rokeriai) ir užsakinėti didesnius kiekius prekių, kurių kainos būdavo daug palankesnės. Pradžioje užsakymai buvo tik draugams ir pažįstamiem, kurie taip pat norėjo užsisakyti vienokių ar kitokių išskirtinių daiktų. Tačiau po truputį užsakovų ratas augo, plėtėsi ir prekių asortimentas. Pardavimai išsiplėtė ir į internetinius aukcionus. Galų gale vieną dieną p. Vitautas apsižiūrėjo, kad nebetelpa savo namuose, per susikaupusias prekes. Tad išsinuomojo patalpas ir atsidarė nedidelę parduotuvę Frankfurto priemiestyje. Sumanytas verslas pasirodė sėkmingas, paklausa augo, pirkėjų ratas plėtėsi. Ponas Vitautas pasakoja, kad netikėtai sau pačiam hobis tapo jo pragyvenimo šaltiniu.

Pirmieji žingsniai Lietuvoje

Kai prieš keletą metų su šeima priėmė sprendimą sugrįžti į Lietuvą ir įsikurti Kaune, ilgai galvos nesuko kuom užsiimti, kokį verslą kurti. Tai ką geriausiai išmanė, mokėjo, kurioje srityje turėjo ryšių, tokia veikla ir nutarė užsiimti: pasiūlyti specializuotų prekių (karinės atributikos, kamufliažinės aprangos ir pan.). Verslo pradžiai investicijų neprireikė. Taip pat labai pasitarnavo „išdirbti“ ryšiai su tiekėjais, sukaupta patirtis, gerai pažįstama veikla. Savo verslą Lietuvoje p. Vitautas planavo taip kaip jau mokėjo. Tačiau prekybos pradžia buvo labai įdomi, nes išaiškėjo, kad pirkėjus Lietuvoje domina kiek kitokios prekės ir pirmiausia buvo išpirkta tai, kas vokiečių visai nedomino. „Army-shop“ vadovas stebisi, kad iš savo parduotuvės Vokietijoje atvežęs užsigulėjusį asortimentą, pirmiausiai jį ir pardavė. Tad kokį asortimentą pasiūlyti pirkėjams Lietuvoje turėjo gerai pergalvoti ir iš naujo parinkti siūlomų prekių asortimentą. Vadovas prisipažįsta, kad kol kas visus pirmuosius veiklos metus nuo parduotuvės atidarymo (pradžia 2012-02-04) vis dar vykdo asortimento gryninimą. Šiame versle yra didelis sezoniškumas. Kai kurios prekės parduodamos tik tam tikru sezonu (pvz. Žieminiai rūbai, batai). Todėl labai svarbu laiku prognozuoti būsimus orus, nuspėti kada prasidės tam tikras sezonas (pvz. turistavimo, dešrelių kepimo) ir turėti reikiamą asortimentą.

„Prisitaikyti prie pirkėjų Lietuvoje, perprasti jų norus, reikia taip pat atsakingai ir kruopščiai kaip ir Vokietijoje,“ – sako p. Vitautas, tačiau iškarto priduria,kad pirkėjas čia gimtinėje yra kelis kartus „lengvesni“ ir sukalbamesnis. „ Šiai dienai daug konkurentų neturiu, mano prekės yra kokybiškos, patikrintos ir išbandytos vokiečių, kurie turi ypatingai aukštus reikalavimus įsigyjamom prekėm. Tad jeigu etiketėje parašyta „nepralaidus vandeniui“ tai tikrai toks ir yra. Galiu drąsiai garantuoti ir tiesiai atsakyti prieš savo klientus“, – tvirtina p. Vitautas.

Sėkminga kredito istorija

Pažintis su Kauno kredito unija buvo neplanuota ir netikėta, nes verslo pradžiai investicijų nereikėjo. Tiesiog labai sudomino gauta pradinė informacija apie Kauno kredito unijos vykdomą verslumo skatinimo projektą, siūlomas paskolos sąlygas, valstybės teikiamą garantiją. „Army-shop“ savininkas pasakoja, kad tuo metu kaip tik galvojo apie parduotuvės plėtrą, tad nutarė pasinaudoti galimybe. Pirmas vizitas ir pokalbis su kredito unijos specialistais nuteikė ne taip optimistiškai ir net gi šiek tiek išgąsdino.

„Supratau, kad reikės padirbėti prie verslo plano, pagrįsti norimą gauti kreditą. Pradžioje pasirodė, kad popierių ir reikiamų pildyti dokumentų daugiau negu reikia. Pabandžiau net samdyti verslo plano rengimo konsultantus, kurie tikrai pažadėjo viską padaryti už mane, tačiau jų pasakyta bendradarbiavimo kaina nemaloniai nustebino,“ – sako vadovas. Tad prie verslo plano ruošimo sėdo pats. Kai pradėjo skaičiuoti, dėlioti skaičiukus pamatė realią verslo situaciją. „Tikrai džiaugiausi tokiu paruoštu verslo plano šablonu ir galimybe finansiškai įsivertinti savo idėją, savo verslą, pasverti galimybes ir pamatyti galimus rezultatus. Pagal verslo plane numatytas prognozes, vertinimus dirbu ir dabar,“ – teigia p. Vitautas. Gauti finansiniai skaičiai buvo labai realūs. Tad šiandien „Army-shop“ savininkas gali tik pasidžiaugti ir pagirti teisingą verslo plano šablono struktūrą, kuri jam pačiam leido susidėlioti pilną verslo mozaiką.

„Kauno kredito unijoje gavau ne tik išsamių konsultacijų, bet ir patarimų su realiai pagrįstais pavyzdžiais. Visa man pateikta informacija buvo be galo skaidri, išsami, aiškiai išdėstyta. Savo pasirinkimu dirbti su Kauno KU nesigailiu ir net savo pažįstamiems rekomenduoju. Labiausiai man patinka tiksliai ir laiku vykdomi susitarimai, visas bendravimas vyksta kažkaip „nelietuviškai“ gerai, viskas veikia panašiai kaip šveicariškas laikrodis, džiaugiasi p. Vitautas.

Paprašytas papasakoti apie patirtį su finansinių paslaugų įstaigomis Vokietijoje, p. Vitautas teigia, kad Vokietijoje kredito gavimui barjerai yra aukštesni. Be parengto verslo plano, kuris beje buvo daug sudėtingesnis, niekas net nesileidžia į kalbas. Tačiau kaip ir visur bankuose dirba žmonės ir gyvas bendravimas labai daug lemia. Konsultantas mato gyvą asmenį, mato kaip asmuo bendrauja, ką kalba, galų gale kaip atrodo, kaip elgiasi, tad visur galima rasti sprendimų. Dar vienas iš įdomesnių skirtumų, kad Vokietijoje (iki tam tikros pinigu sumos) nereikalaujamas užstatas (pvz. turto įkeitimas), kaip paskolos grąžinimo garantija, tad verslą pradėti sąlyginai lyg ir lengviau. Vis tik tiesiogiai palyginti Lietuvos ir Vokietijos rinkų negalėčiau sako p. Vitautas, tiesiog labai skirtingi pirkėjų poreikiai, skirtingi norai, įpročiai, nusistovėjusios skirtingos elgesio normos.

Geras planas – sėkminga veikla

Dabartiniu metu „Army-shop“ parduotuvės prekių pasiūla labai įvairi – nuo konservų atidarytuvo iki aprangos, avalynės ir turistinių prekių (pvz. Palapinių, kuprinių, miegmaišių). Lankytojų amžius svyruoja nuo 0 iki 99 metų. „Mano pirkėjai – klientai kaip bandelių versle, – visų amžiaus grupių bei lyčių atstovai: nuo atskirų grupuočių narių, valstybės tarnautojų (policininkų, gaisrininkų), medžiotojų, žvejų iki šeimų su mažais vaikais, pagyvenusių žmonių“, – dalinasi informacija vadovas.

Per pirmuosius savo veiklos metus „Army-shop“ parduotuvė išaugo dvigubai, atsidarė internetinė prekyba (www.army-shop.lt), tad prekes gali įsigyti netik kauniečiai bet ir pirkėjai visoje Lietuvoje ar net pasaulyje. Apie tolimesnę plėtrą vadovas mąsto atsargiai, nes kol kas trūksta pajėgumų, sudėtinga rasti aktyvių, norinčių dirbti darbuotojų. „Army-shop“ savininkas teigia, kad situacija vykdomame versle yra patenkintas: viskas sukasi, juda, pirkėjų yra. „Praktiškai viskas vyksta pagal paruoštą verslo planą,“ – džiaugiasi vadovas.

Pradedantiems savą verslą p. Vitautas patartų nenustoti bandyti ir tikėti savo idėja, tačiau rekomenduotų viską gerai apgalvoti, atsakingai įvertinti, ko dažniausiai nelabai norisi daryti. Tačiau aiškus finansinių rodiklių sudėliojimas, veiklos planas yra kertiniai sėkmingo verslo poliai.

Galimybės naujam verslui

Iš ES socialinio fondo lėšų įsteigtas Verslumo skatinimo fondas leidžia pasinaudoti puikia galimybe nebrangiai pasiskolinti naujam verslui ir gauti dalinį paskolų palūkanų kompensavimą iki 95 proc. Be to, nemažą vaidmenį atlieka ir iki 80 proc. teikiama INVEGOS garantija, kuri atstoja dalį kredito įstaigos prašomo užstato.

Kauno kredito unijoje lengvatinis verslo kreditavimas yra derinamas su nemokamu konsultavimu bei išsamia pagalba (pvz. rengiant verslo planus). Planuojantys pradėti savo verslą kviečiami drąsiai kreiptis į Kauno kredito unijos specialistus aptarti savo sumanymus ir konsultuotis kaip geriau bei sėkmingiau įgyvendinti savo idėjas.