Kalėdinė bankų staigmena – pabrangusios paskolos

Paskolas eurais turintiems gyventojams ir įmonėms bankai paruošė staigmeną – dėl bankų siekio  eglutepagražinti balansus ir pirma laiko grąžinti lengvatines paskolas Europos centriniam bankui tarp bankinės palūkanos šovė į daugiau nei vienų metų aukštumas. Tiesa, specialistai ramina, kad šuolis trumpalaikis.

Vienas populiariausių rodiklių, su kuriuo siejamos eurais išduodamų paskolų su kintama palūkanų norma palūkanos – 6 mėn. trukmės tarp bankinių paskolų eurais palūkanos EURIBOR – kelionę į viršų pradėjo maždaug lapkričio viduryje, kai jos sudarė 0,32%, o nuo to laiko jau šoktelėjo beveik ketvirtadaliu. Antradienį palūkanos sudarė 0,39% ir buvo pasiekusios aukščiausią lygį per daugiau nei metus, arba nuo 2012 m. spalio 30 d.
Į viršų pastaruoju metu šovė ir 6 mėn. trukmės tarp bankinių paskolų eurais palūkanos EUR LIBOR, nuo lapkričio vidurio iki šio antradienio jos padidėjo bemaž 40%, arba nuo 0,25% iki 0,35%. Pasiektas lygis – aukščiausias nuo 2012 m. spalio 3 d.

Su EUR LIBOR eurais išduodamų paskolų palūkanas Lietuvoje linkęs sieti SEB bankas, o kiti šalies bankai tam dažniausiai naudoja EURIBOR rodiklį. Bankų finansininkai aiškina, kad netikėtą euro palūkanų šuolį lėmė labiau techninės priežastys.

Mantas Gikys, DNB banko Iždo skyriaus vadovas, palūkanų pakilimą visų pirma sieja su metų pabaigos efektu – daug finansinių institucijų metų pabaigoje nori parodyti savo balansus šiek tiek geresnius nei paprastai, nes tai gali būti svarbu ateinantiems metams.

Kauno kredito unijoje paskolų palūkanos tiek verslo, tiek fiziniams asmenims šiai dienai išlieka nepakitusios. 

Plačiau Verslo Žiniose