Gyventojams – daugiau galimybių nemokamai pasitikrinti savo kredito istoriją

Nuo šiol Lietuvos gyventojai gali daug paprasčiau pasitikrinti informaciją apie savo finansinius Jūsų kredito istorijaįsipareigojimus kredito įstaigoms ir sužinoti savo kredito istoriją – tereikia per elektroninės bankininkystės sistemą prisijungti prie Lietuvos banko valdomos Paskolų rizikos duomenų bazės.

Prie Lietuvos banko (LB) Paskolų rizikos duomenų bazės galima jungtis adresu:

http://www.lb.lt/kiekskolingas

arba per „Pinigų bitės“ interneto svetainę www.pinigubite.lt .

Paslauga yra nemokama, per dieną galima pateikti vieną paklausimą. Prisijungti prie duomenų bazės vartotojai gali ir su elektroniniu parašu arba su asmens tapatybės kortelės pagalba.

Prisijungę prie Paskolų rizikos duomenų bazės, gyventojai galės ne tik sužinoti esamus finansinius įsipareigojimus kredito įstaigoms, bet ir susipažinti su savo kredito istorija. Bazėje kaupiami bankų ir kredito unijų pateikti duomenys apie 1 000 Lt ir didesnių paskolų turėtojus.  Prisijungę vartotojai  gali sužinoti, kokios kredito įstaigos, vertindamos jų mokumą, domėjosi jų duomenimis per paskutinius dvejus metus. Pastebėję netikslumų, vartotojai dėl jų ištaisymo turėtų tiesiogiai kreiptis į duomenis pateikusias kredito įstaigas.

LB suteikdamas vartotojams nesudėtingą prieigą prie LB duomenų bazėje saugomų jų duomenų, sudaro galimybę piliečiams aktyviai kontroliuoti savo finansinių įsipareigojimų būklę. LB specialistų manymu tai savo ruožtu skatina ir atsakingą finansinį elgesį. Kredito istorija duomenų bazėje saugoma septynerius metus po paskolos grąžinimo, paskolos pardavimo (perdavimo) dienos, o duomenys apie nurašytas paskolas – kol kreditorius turi reikalavimo teisę į šias paskolas, bet ne trumpiau kaip septynerius metus.

Lietuvos banko valdomos Paskolų rizikos duomenų bazės tikslas – užtikrinti veiksmingą kredito sistemos funkcionavimą ir Lietuvos banko teisę gauti reikalingą informaciją priežiūros ir politikos, susijusios su finansų sistemos stabilumu, pinigų politikos vykdymo funkcijoms atlikti, statistikos tikslais, sudaryti Lietuvos bankui ir kredito įstaigoms sąlygas įvertinti paskolos gavėjų patikimumą, į duomenų bazę teikiant ir iš jos gaunant duomenis apie paskolų gavėjų gautas paskolas bei jų grąžinimą.

 
Šaltinis www.LB.lt