Euro įvedimas Lietuvai – neišvengiamas

euro__moneta

Euro įvedimui jau senokai rengiasi tiek verslas, tiek šalies valdžia. Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Vito Vasiliausko teigimu, šiam procesui įsibėgėjus kalbėti apie tai, ar reikia įsivesti eurą, reikštų mėginti prajuokinti visą pasaulį.

Pasak p. Vasiliausko, euro įvedimas nėra vienos dienos darbas ir tai yra neišvengiamas procesas. LB valdybos pirmininkas interviu dienraštyje „Lietuvos žinios“  taip pat pabrėžia, kad referendumas jau įvyko prieš daugiau nei 10 metų, todėl dabartinės diskusijos yra politiniai išvedžiojimai.

„Stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutartyje yra aiškiai pasakyta, kad nuo įstojimo į Bendriją momento Lietuva prisijungia prie ekonominės pinigų sąjungos su išlyga dėl euro. Ši išlyga išnyksta, kai valstybė atitinka konvergencijos kriterijus. 2014 metais bus atliekamas periodinis, kas dvejus metus vykdomas vertinimas, ar Lietuva atitinka tuos kriterijus, ir jeigu atitinka – procesas yra automatinis“, – aiškino p. Vasiliauskas.

Įsivedus eurą Lietuvos verslas, gyventojai ir valstybė 2015–2020 m. sutaupytų iki 3,9 mlrd. Lt palūkanų išlaidų, skaičiuoja Lietuvos bankas (LB).

Tokias prielaidas centrinis bankas pateikia remdamasis naujausia Latvijos patirtimi, kuri šiemet įsivedusi eurą už skolą moka iki 1 procentinio punkto mažiau nei Lietuva šiandien. Finansų rinkos dalyviai įvertino euro įvedimą Latvijoje ir dabar šiai šaliai pasiryžę skolinti už istoriškai mažiausią kainą. Lietuva gi vertinama kaip rizikingesnė kaimynė ir jai nustatomos didesnės palūkanos, nors dar neseniai vertinimai buvo priešingi.

Šaltinis: www.vz.lt