Blogos kredito istorijos vertė – naujas automobilis

pinigų bitė perspėjaAtsainus požiūris į kredito istoriją gali kainuoti tiek, kiek naujas automobilis ar būsto remontas. Ekspertų skaičiavimais, gyventojo, turinčio blogą asmeninį kredito reitingą, per visą laikotarpį sumokamos būsto paskolos palūkanos gali būti net iki 40 tūkst. litų didesnės nei išsaugojusio gerą kredito istoriją.

Kredito istorija teikia apčiuopiamą finansinę naudą ir klientų mokumo vertinime turi ne mažesnę reikšmę nei, pavyzdžiui, pajamos, tačiau lietuviai vis dar neteikia jai pakankamai reikšmės. Tai liudija ir statistiniai duomenys – praėjusiais metais skolas pradelsusių asmenų skaičius per metus išaugo visose savivaldybėse ir neliko nei vienos, kurioje pradelstas mokėjimas būtų mažesnis nei vidutinis darbo užmokestis. Be to, kai kuriose savivaldybėse vidutinė pradelsta skola siekia beveik 50 tūkst. litų.

Kreditų biuro „Creditinfo“ teisininkas Anatolijus Kisielis pastebi, kad gyventojams kredito istorija dažnai asocijuojasi su įmokomis už kreditus. „Žmonės pamiršta, kad kredito istorijoje išlieka net ir padengtos skolos už elektrą, telekomunikacijų, interneto, kabelinės ir daugelį kitų paslaugų. Pasekmes sukelia net iš pirmo žvilgsnio nedideli įsiskolinimai, o kartais ir poros metų senumo. Pavyzdžiui, kai kuriais atvejais dėl blogos kredito istorijos galite netekti galimybės sudaryti ryšio paslaugų teikimo sutartį, persirašyti savo vardu interneto sutartį, lizingu įsigyti televizorių“, – teigia A. Kisielis.

Kredito istorija reikšminga skolinantis ir dideles, ir mažesnes sumas, pavyzdžiui, automobiliui įsigyti. Asmuo, išsaugojęs gerą kredito istoriją, už 25 tūkst. litų paskolą, paimtą penkeriems metams, sumokės 5600 litų mažiau palūkanų nei tas, kurio asmeninis kredito reitingas blogas.

Tuo tarpu jaunuoliai turėtų rūpintis savo kredito istorija ne tik dėl galimybės ateityje pasiskolinti būstui ar automobiliui, bet ir dėl galimybės tęsti studijas. Valstybinis studijų fondas atsisako suteikti valstybės remiamą studijų paskolą, jei nebuvo tinkamai vykdomi įsipareigojimai.

„Akivaizdu, kad gera kredito istorija atveria daugiau galimybių bei atpigina skolinimąsi. Tad kaip tokią turėti? Visų pirma patarčiau ja domėtis ir bent kartą per metus peržiūrėti kredito istorijos ataskaitą. Skolos kartais atsiranda per žioplumą. O kaip parodė banko atlikta analizė, dėl šio neatidumo sumokėtos palūkanos gali būti  40 tūkst. litų didesnės. Taip pat svarbu neprisiimti per didelių ir per daug įsipareigojimų, jokiu būdu nedengti vienomis paskolomis kitų paskolų. Iškilus sunkumų atsiskaityti nederėtų pulti į paniką, o bendradarbiauti su kreditoriais ir sudaryti abejoms pusėms palankų atsiskaitymo grafiką“, – paaiškina A. Kisielis.