Apie paskolas ir kreditus

Vartojimo kreditas arba paskola (kreditinė kortelė) gali būti suteikiama fiziniams asmenims jų asmeniniams, profesiniams ar šeimos poreikiams tenkinti.  Vartojamosios paskolos paprastai būna dviejų pagrindinių rūšių:

•                          su užtikrinimo priemonėmis

•                          be užtikrinimo priemonių

Paskolos be užtikrinimo priemonių paprastai suteikiamos nedidelėms piniginėms sumoms ir dažniausiai trumpesniam

Kredito istorijalaikotarpiui (iki 2 – 3 metams).  Tuo tarpu paskolos su užtikrinimo priemonėmis, paprastai išduodami norint skolintis dideles pinigų sumas ir ilgesniam laikotarpiui. Tokiu atveju skolintojas, kaip paskolos grąžinimo priemonę, prašo įkeisti skolininko turimą turtą (pavyzdžiui nekilnojamąjį), pateikti paskolos laiduotoją ar pan. Turto įkeitimo atveju, nuosavybės teisė lieka skolininkui, tačiau, jeigu paskola negražinama laiku, skolintojas turi teisę perimti įkeistą turtą paskolai padengti.

Norint gauti paskolą vartojimui

Lietuvos banko valdybai dar 2013 m. kovo 19 d. patvirtino kredito gavėjų vertinimo ir atsakingojo skolinimo nuostatus, kuriais remiantis vidutinės vartojimo kredito gavėjo įmokos dydis pagal visus turimus asmens įsipareigojimus negali viršyti 40 proc. vartojimo kredito gavėjo pajamų.

Pavyzdžiui: Jei  Jūsų atlyginimas „į rankas“ 3.000 Litų ir neturite kitų finansinių įsipareigojimų, tai pagal LB atsakingo skolinimo nuostatus, jūsų mėnesinė kredito/paskolos įmoka neturėtų viršyti 1.200 litų. Tai reikštų, kad jūs galite skolintis 15.000 Lt metams laiko arba 25.000 Lt dvejų metų laikotarpiui.

Vartojimo kredito davėjas, vertindamas vartojimo kredito gavėjo mokumą, privalės surinkti informaciją ir įvertinti vartojimo kredito gavėjo pajamų šaltinius, jų įvairovę, tvarumą, galimą kaitą ateityje, taip pat kredito gavėjo išlaidas, susijusias su įsiskolinimais finansų įstaigoms ir kitiems asmenims. Turės būti vertinama vartojimo kredito gavėjo kredito istorija ir informacija apie tai, ar vartojimo kredito gavėjas netinkamai vykdo arba netinkamai vykdė finansinius įsipareigojimus.

Rekomenduojama

Prieš skolinantis rekomenduojama labai gerai pasvarstyti, ar paskola tikrai būtina, tai yra ar už skolintus pinigus bus perkamas tikrai reikalingas ir ilgalaikis daiktas. Nepatariama skolintis, jeigu nesate įsitikinę, kad galėsite grąžinti skolinamą sumą laiku ir mokėti nustatytas palūkanas.

Imant kreditą taip pat būtina išsiaiškinti skolinimosi sąlygas: palūkanų normą, papildomus  sutarties sudarymo, turto įkeitimo mokesčius.