Iškrypę ar kreivi dantys retam iš mūsų sukelia teigiamas asociacijas. Ši problema dažnai žmonėms vien tik pagalvojus sukelia psichologinį diskomfortą. Trukdo šypsotis, sukelia nemalonius jausmus, nes atrodo, kad visi tai pastebi. Apie breketus ir dantų tiesinimą kalba Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja ortodontė Ilona Tercijonaitė – Pamarnackienė.
Kada turėtų būti pirmas vizitas pas gydytoją ortodontą?
Kad būtų galima išvengti sudėtingo ortodontinio gydymo rekomenduojama pasirodyti pas ortodontą apie 6-7 m.
Ar ortodontinis gydymas turi amžiaus apribojimus?
Ne, ortodontinis gydymas amžiaus apribojimų neturi, bet atsakyti konkrečiau ir ar reikalingas ortodontinis gydymas breketais galima konsultacijos metu.
Kiek trunka ortodontinis gydymas?
Ilgas ortodontinis gydymas trunka apie 2-3 metus. Labai svarbu,kad būtų tinkama komunikacija tarp gydytojo ortodonto ir kliento visu šiuo laikotarpiu, kad išvengti gydymo komplikacijų. Apsilankymai turėtų būti kas 1,5 -2 mėn.
Kokios yra breketų rūšys?
Metaliniai, beligatūriniai, danties spalvos, safyriniai breketai ir INVISALIGN kapos.
Yra labai daug breketų rūšių, kurie skiriasi ne tik estetika, bet ir konstrukcija, tvirtumu. Dažniausiai naudojami metaliniai breketai , kurie gali būti tradiciniai ( su viela ir elastikais ) arba beligatūriniai. Bet dabar labai populiarėja keramikiniai breketai, kurie yra tokios pat spalvos kaip dantys, todėl atrodo itin estetiškai.
Kokie ženklai rodo, kad vaikui reikalingas ortodontinis gydymas?
Dažniausiai rekomenduojama tėveliams atkreipti dėmesį į sąkandžio anomalijas, atsirandančias dėl tokių įpročių kaip netaisyklingas kramtymas, netinkama liežuvio padėtis, netaisyklingas kvėpavimas.
Labai didelę reikšmę taisyklingam sąkandžiui turi nuolatinių dantų eiliškumas ir dygimo laikas.
Kodėl jau suaugus vis tiek yra reikalingas ortodontinis gydymas?
Ortodontinis gydymas tai dantų tiesinimas kai juos pastumiame tam tikra kryptimi dantų lanke. Ir reikalingas jei yra kreivai išdygę dantys, blogas sąkandis. Jis reikalingas ir suaugusiems todėl, kad ne tik pagerina estetinę išvaizdą, bet ir padeda išsaugoti sveikas dantenas, žandikaulio sąnarį ir dantis.
Kaip atliekamas ortodontinis gydymas?
Dažniausiai naudojamos priemonės yra fiksuoti breketai ir išimamos plokštelės.
Išimamos plokštelės – tai ortodontinis plastikinis aparatas su skirtingo dizaino metaliniais kabliukais ir lankeliais, kurios naudojamos netaisyklingam ar nepakankamam dantų augimui koreguoti. Plokštelės yra tikrai patogios, kadangi jas lengva išimti ir išvalyti.
Breketai – naudojami, kai reikia labai tiksliai sudėlioti dantis į savo vietas, tada ortodontinių plečiančiujų plokštelių nepakanka. Breketai yra nedideli metaliniai kvadratėliai, kurie klijuojami prie kiekvieno danties atskirai. Taip užprogramuojamas kiekvieno danties judėjimas. Šiuo atveju žmogus negali nusiimti breketų ir turi juos nešioti visą gydymo laiką.
Ar skauda dantis nešiojant breketus?
Pradžioje tai gali sukelti nedidelį diskomforto jausmą, gali jaustis nedidelis spaudimas, padidėjęs jautrumas kietesniam maistui, bet poros savaičių laikotarpyje prie jų priprantama.
Ar yra taikomi apribojimai nešiojant breketus?
Taip, nešiojant breketus reiktų vengti kietesnio maisto. Turi būti minkšto maisto rėžimas.
Ar dažnai reikia lankytis pas gydytoją ortodontą nešiojant breketus?
Nešiojant breketus priklausomai nuo individualios gydymo fazės. Dažniausiai reikia atvykti kas 1,5 -2 mėnesius paveržti breketus. Pabaigoje jei reikalingas elastikų nešiojimas, atvykti reikia kas 3 savaites. Bet tai nusprendžia gydytojas ortodontas pagal kiekvieno kliento gydymo būklę individualiai.
Ar atsiranda kalbos sutrikimų gydant ortodontiškai?
Nešiojant breketus kalbos sutrikimų nebūna. Jei ortodontinis gydymas taikomas vaikiškomis plokštelėmis, gydymo pradžioje vaikas gali “švepluoti”, veliau tai išnyksta arba sumažėja.
Kiek laiko trunka ortodontinis gydymas?
Ortodontinis gydymas gali trukti nuo 4 mėn. iki 3 metų. Tai labai individualus ir kiekvienam skirtingas laikotarpis. Todėl išsamiau gali pasakyti tik gydytojas ortodontas konsultacijos metu.
Ar nešiojant breketus reikalinga atidesnė burnos priežiūra? Ar skauda valantis dantis?
Taip, labai svarbu tinkamai valytis dantis. Nepatartina kąsti kieto maisto, kad breketai ar jų sistemos dalys neišlinktų ir neatšoktų nuo dantų.Taip pat privaloma kas 3-6 mėn lankytis pas burnos higienistą profesionaliai burnos higienai atlikti.
Nešiojant breketus rekomenduojami specialūs šepetėliai, papildomos dantų priežiūros priemonės.
Kokia yra ortodontinio gydymo, breketų kainos? Ar tai brangu?
Tai yra labai individualu ir atsakyti gali tik gyd. ortodontas konsultacijos metu parenkant tinkamiausią gydymą. Esant finansiniams sunkumams jums gali padėti mūsų partneriai Kauno kredito unija, kurie siūlo bene geriausias sąlygas vartojimo paskoloms. Reikia nepamiršti, kad tai yra Jūsų investicija į savo paties sveikatą ir grožį.