Verslas, kuris daro tiktai pinigus, yra blogas verslas

Nors medienos kuro gamybos įmonių Lietuvoje tikrai yra labai daug ir netrūksta konkurentų, tačiau patirtis šeimos versle, nuoseklus rinkos tyrimas padėjo apsispręsti ir surizikuoti kurti nuosavą verslą, susijusį su medienos kuro gaminių eksportu, atrasti savo nišą.

UAB „WoodBioma“ yra jauna lietuviško kapitalo įmonė, veikianti medienos kuro gamybos srityje. Įmonė gamina, džiovina ir pakuoja malkas, uždegimo pagaliukus, ekologinius fakelus Lauko krosnis„Vulcano“ (naujas išskirtinis produktas Lietuvoje).

Prie įmonės vairo tvirtai stovi jos savininkas, verslo sumanytojas ir direktorius Vaidas Katauskis.  Kaip pasakoja pats verslininkas mintis dirbti medienos pramonėje ir  kurti nuosavą verslą kilo dar vaikystėje, kai tėtis ėmėsi gaminti medienos kuro gaminius ir juos tiekti Prancūzijos įmonei.  Ši sritis pasirodė įdomi ir buvo lemiamas postūmis renkantis studijas bei profesiją. Studijuodamas Kauno technologijos universitete Medienos dizaino fakultete verslininkas dar labiau sustiprino savo norą tęsti šeimos pradėtą verslą.  

„Jau studijuodamas suvokiau, kad pasirinkau teisingą savo kelią, profesiją. Gal tik kiek buvo tokio jaunatviško maksimalizmo, abejonių kaip kurti verslą, bet viską į savo vietas sudėliojo praktika baldų apdirbimo įmonėse, įkvėpė drąsos. Esu dėkingas tėčiui, kuris leido išbandyti savo jėgas jo sukurtoje gamybinėje bazėje. Tai buvo „geras startas“ idėjai ir savo verslo pradžiai,“- pasakoja „WoodBioma“ direktorius Vaidas Katauskis.

Woodbioma. Darbo baras„Pačioje pirmoje verslo kūrimo stadijoje užsibrėžiau tikslą išlaikyti aukštus gamybos standartus ir užtikrinti aukštus gaminių  kokybę atitinkančius reikalavimus, nes suvokiau, kad būtent kokybės dėka įmanoma išlaikyti ir surasti naujų klientų – užsakovų“, – teigia Vaidas.

Kaip ir bet kurioje kitoje gamybinėje srityje, taip ir medienos apdirbime  labai svarbų vaidmenį atlieka kokybiški įrengimai ir geros darbo priemonės. Šeimos įmonėje naudoti įrengimai jau nebeatitiko ES standartų, ėmė mažėti darbo našumas, o įrengimai – gesti. Todėl buvo aktyviai ieškota būdų, kaip atnaujinti gamybai reikalingas darbo priemones. Įvertinęs finansines galimybes, augančius pardavimus, ilgalaikes sutartis su užsienio klientais, savininkas pradėjo galvoti apie galimybę skolintis iš kredito įstaigų ir įsigyti modernią medienos kuro gamybos įrangą. Dar vienas svarbus faktorius, paskatinęs ieškoti finansinės pagalbos buvo noras steigti gamybinį padalinį sostinėje.

Pasitaręs su įmonės buhalteriu, direktorius internete rado nemažai informacijos apie Kauno kredito unijos  kartu suWoodbioma. Medienos apdorojimas Invega (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“) vykdomą Verslumo skatinimo fondo (VSF) projektą, kurio tikslas sudaryti sąlygas nedidelėms įmonėms pradėti nuosavą verslą arba išplėsti pradėtą (iki 1 metų), siekiant didinti jo konkurencingumą ir veiklos efektyvumą. Projekto siūlomos sąlygos, finansavimo tikslas atitiko įmonės lūkesčius ir buvo nuspręsta kreiptis išsamesnės konsultacijos. Verslininkas teigia, kad užteko keleto dalykinių susitikimų su Kauno KU specialistais ir nebeliko abejonių, jog pasirinkta kreditavimo įmonė bei siūloma finansavimo forma tinkama įmonei „WoodBioma“. Kadangi įmonė dar labai jauna, kilo nemažai klausimų pildant paraišką lengvatinei verslo paskolai gauti. Tikrai padėjo kvalifikuota Kauno KU specialistų pagalba ir pavyko gana operatyviai parengti reikiamus dokumentus. Taip pat įkvėpė nuoširdi darbuotojų pagalba, palaikymas nenuleisti rankų ir siekti aukštesnių tikslų.

„Gavę paskolą, galėjome atidaryti gamybinį padalinį Vilniaus rajone, kuriame įdarbinome 7 vietos gyventojus (buvusius bedarbius).  Investavę į naują įrangą dabar galime didinti gamybos mąstą, greičiau įvykdyti klientų užsakymus, operatyviau reaguoti į rinkos pokyčius, nebėra prastovų dėl įrangos gedimų.“ – teigia Vaidas.

LaužasKaip teigia pats įmonės savininkas, kol įmonė jauna, labai svarbu tiesiogiai dalyvauti kiekviename gamybos, administravimo, vadybos etape asmeniškai, žinoti ir gilintis į kiekvieną procesą, suvokti situaciją, čia ir dabar spręsti iškilusius klausimus. Planuojant įmonės ateitį, plečiant gamybinius pajėgumus, didės ne tik paprastų darbininkų, bet ir kvalifikuotų specialistų skaičius. Tačiau ir dabar įmonėje dirbantiems specialistams suteikiama galimybė gilintis į gamybos subtilumus, turėti patariamąjį balsą, rengiant investicinius projektus, reklamuojant gaminius, ieškant klientų užsienio rinkose, atrenkant darbuotojus ir pan. Taip yra kuriama draugiška atmosfera, stiprinama kolektyvo dvasia, skatinama tobulėti.

„Daugėja klientų ne tik anksčiau siūlytiems produktams, bet ir naujiems (pvz. malkoms). Taip pat remiame žalios ir ekologiškos gamybos idėją, rengiamės įgyvendinti projektą – gamyba be atliekų. Šio projekto partneriais pasisiūlė tapti viena Vokietijos įmonė, kurios dėka planuojame statyti medienos kuro džiovykla, leisiančią užsienio rinkai pasiūlyti dar kokybiškesnį produktą, o „WoodBioma“ turės galimybę sukūrenti visas gamybines atliekas,“ – džiaugiasi vadovas.

Paklaustas ko palinkėtų naujiems verslininkams, Vaidas Katauskis pastebėjo, kad kiekvienas verslo atstovas turėtų labai atsakingai įvertinti savo galimybes, numatyti verslo perspektyvą, įžvelgti riziką ir tik tada žengti įmonės tobulinimo, darbo vietų kūrimo, didesnio pelno siekimo keliu.

 „Verslas, kuris daro tiktai pinigus, yra blogas verslas,“ – įsitikinęs „WoodBioma“ savininkas. 

P.S. 2012 metais UAB „WoodBioma“ buvo suteiktas Forest  Stewardship  Council (FSC)/Rainforest Alliance sertifikatas, užtikrinantis, kad sertifikuoto miško darbai vykdomi pagal standartus, visapusiškai saugančius aplinką bei darbininkų, jų šeimų ir bendruomenių teises ir gerovę.