Kredito unijos įtvirtino kooperatinės bankininkystės pozicijas Lietuvoje

KKU Verslo paskolosPer pastaruosius dvejus metus daugiau nei trečdaliu išaugę kreditų unijų rodikliai įtvirtino kooperatinės bankininkystės pozicijas Lietuvoje. Išaugusį kredito unijų vaidmenį bankiniame sektoriuje pastebi ir vartotojų atstovai.

63 iš 75 Lietuvoje veikiančių unijų, priklausančios Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) sistemai ir Asociacijai Lietuvos kredito unijos (ALKU), sėkmingai konkuruoja su bankais teikdamos tiek kasdienes mokėjimo paslaugas, tiek paskolas gyventojams ir smulkiam bei vidutiniam verslui.

„Kredito unijų vaidmuo šalies bankininkystės sektoriuje vis didėja – tai liudija augantis unijų turtas, indėlių ir paskolų portfeliai. Tai ne tik suteikia galimybes rinktis bankinėje rinkoje, bet ir padeda geriau užtikrinti smulkaus ir vidutinio verslo, žemės ūkio sektoriaus, atskirų namų ūkių finansinį stabilumą“, – sakė LCKU, vienijančios 63 kredito unijas, Rizikos valdymo grupės vadovas ir finansų analitikas Aurelijus Cvilikas.

Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius Kęstutis Kupšys kredito unijų šuolį laiko dėsningu. Anot jo, kredito unijų nauda ypač buvo juntama atėjus 2008-2009 metų finansinei krizei.

„Tada pasigedome stiprių vietinių kredito institucijų, kurios kapitalo neišvežtų iš Lietuvos šaltesniam ekonomikos vėjui papūtus. Kredito unijos užpildė tą spragą. Kai bankų skolinimas sustojo, jos liko kone vienintele alternatyva, kur smulkus ir vidutinis verslas dar galėjo tikėtis kreditų. 2008-ųjų pradžioje suminis unijų ir bankų turto santykis Lietuvoje buvo maždaug 1:120, dabar jis siekia maždaug 1:40. Kredito unijų narių skaičius per tą laiką pašoko beveik dvigubai, iki 140 tūkstančių“, – vardijo K. Kupšys.

Asociacijos vadovo teigimu, tokie šuoliai aiškiai parodo, kad bankų kreditavimui „užšalus“, unijos užpildė šią nišą ir atlieka vis svarbesnį vaidmenį Lietuvos ūkyje.

„Unijas pirmiausia vertinu iš kliento ir vartotojo pozicijų. Unijose ir bankuose yra kitoks požiūris į klientą. Unijoje tampi ne šiaip klientu, o pajininku. Net jei pajus tėra simbolinio 100 litų dydžio, yra pasididžiavimas, kad kredito institucija priėmė tarp savo bendrasavininkų“, – sakė jis.

Pasak LCKU Rizikos valdymo grupės vadovo ir finansų analitiko A. Cviliko, gyventojų pasitikėjimą iliustruoja išaugęs kredito unijų teikiamų el. paslaugų populiarumas. 63 kredito unijų el. bankininkystės klientų skaičius per 2012 metus išaugo daugiau nei ketvirtadaliu, o pavedimų internetu suma patrigubėjo ir sudarė 652 mln. litų.

Šaltinis: www.lku.lt