Ūgtelėjo gyventojų skolos

Gyventojų pradelstos skolos, balandžio mėnesį sumažėjusios, per gegužę išaugo 13 mln. litų ir mėnesio Creditinfo logopabaigoje sudarė 3,57 mlrd. litų. Šią sumą bendrai buvo skolingi daugiau nei 273 tūkst. gyventojų, rodo asmeninės kredito istorijos sistemos „Mano Creditinfo“ duomenys.
Portfelio augimą daugiausia lėmė pradelstų mokėjimų augimas lizingo bendrovėms, kiek mažiau prie augimo prisidėjo skolos už telekomunikacijų paslaugas. Gyventojų mokėjimai bankiniam sektoriui praktiškai nepakito. Įsiskolinimų suma smulkiųjų kreditų bei komunalinių paslaugų įmonėms praėjusį mėnesį sumažėjo, tačiau tai neatsvėrė bendro portfelio padidėjimo. Vidutinis pradelstas mokėjimas tarp vyrų šiuo metu – 7730 litų, o tarp moterų – 4830 litų.
„Atsakingo skolinimo nuostatai reikalauja įvertinti besiskolinančiojo asmens kredito istoriją, kuri parodo kaip šiuo metu ir praeityje vykdomi finansiniai įsipareigojimai. Kad skolinantis būstui, perkant išsimokėtinai buitinę techniką ar sudarant ryšio teikimo sutartį netektų nustebti, kodėl nesuteikiamos vienos ar kitos paslaugos ar neparduodamos prekės, derėtų domėtis ir rūpintis savo kredito istorija. Juolab, kad bent kartą per metus visi Lietuvos gyventojai asmeninę ataskaitą internetu gali gauti nemokamai”, – primena Anatolijus Kisielis, kreditų biuro „Creditinfo“ teisininkas.
Gyventojų, vėluojančių vykdyti finansinius įsipareigojimus, sparčiausiai daugėja tarp 18-24 metų žmonių. Kredito istorijoje įrašas apie padengtą skolą išlieka 10 metų po jos padengimo dienos.
Pasak A. Kisielio, itin opia problema išlieka prastas jaunimo finansinis raštingumas. „Savarankišką gyvenimą pradedantis jaunimas neretai mokosi iš savo finansinių klaidų. Dalies jų galima išvengti mokymo įstaigose daugiau dėmesio skiriant praktiniams finansinio švietimo aspektams. Tokios gana paprastos taisyklės, kad skola už telefoną gali apsunkinti galimybę pirkti išsimokėtinai, nemokėjimas už studijų paskolą gali užkirsti kelią įsigyti būstą arba net jį išsinuomoti dažnam dar yra sunkiai įmenamos mįslės“, – paaiškina jis.
Kredito istorija formuojama kiekvienam 18 metų amžiaus sulaukusiam Lietuvos gyventojui. Ji susideda iš dviejų dalių – finansinių įsipareigojimų ir mokėjimų istorijos. Finansiniai įsipareigojimai – tai įvairūs kreditai bankuose, kredito unijose, lizingo, ar smulkiųjų, vartojimo kreditų bendrovėse. Mokėjimų istorija – tai pradelsti mokėjimai už šiuos kreditus ir mokėjimai už kitas paslaugas (telekomunikacijų, elektros, komunalines, draudimo, kabelinės TV ir kiti).
Šaltinis www.creditinfo.lt