Litas baigia savo gyvavimą (atnaujinta)

Litas baigia savo gyvavimą grynųjų pinigų apyvartoje. Sausio 15-oji bus paskutinė diena, kai litais dar bus galima atsiskaityti prekybos ir paslaugų teikimo vietose. euro įvedimasPreliminariais duomenimis, savaitės pradžioje, likus vos kelioms dienoms iki grynojo lito gyvavimo pabaigos, grynųjų pinigų apyvartoje apie 60% buvo eurai ir 40% – litai. Lietuviška nacionalinė valiuta dar pusantro mėnesio bus nemokamai keičiama į eurus visuose pašto skyriuose ir kredito unijose, iki liepos mėnesio – visuose komercinių bankų skyriuose, iki šių metų pabaigos – kai kuriuose bankuose.

Lietuvos bankas savo kasose neribotą laiką keis litus į eurus santykiu 3,4528 Lt už 1 Eur.

Išsami informacija apie valiutos keitimo vietas ir jų darbo laiką skelbiama Lietuvos banko ir www.euras.lt interneto svetainėse, ją taip pat galima sužinoti paskambinus nemokama euro telefono linija 8 800 34528.

PRAKTINIAI ASPEKTAI

  • Nuo 2015 m. sausio 1 dienos litai į eurus visoje Lietuvoje keičiami nemokamai ir visur vienodu kursu (1 euras – 3,4528 lito).
  • Litus į eurus nemokamai keičia Lietuvos bankas, komerciniai bankai, paštas ir kai kurios kredito unijos.
  • Pasidomėkite, kur arčiausiai galite išsikeisti grynuosius litus. 2015 m. sausį 15 dienų galima atsiskaityti ir litais, ir eurais, bet grąža atiduodama eurais. Dėmesio – pardavėjai turi teisę vienu kartu priimti ne daugiau penkiasdešimties monetų.
  • Susipažinkite su euro banknotais ir monetomis. Be apsaugos požymių, svarbu žinoti, kad eurų banknotai visose šalyse vienodi, o monetų viena pusė ‒ bendra, kita – būdinga konkrečiai šaliai. Lietuvos monetos nacionalinėje pusėje nukaldintas šalies simbolis – Vytis, apsuptas 12 žvaigždžių.
  • Atkreipkite dėmesį į lipduką  – tai reiškia, kad šis pardavėjas ar paslaugų teikėjas yra prisijungęs prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo, kuriuo įsipareigoja sąžiningai perskaičiuoti kainas ir nedidinti jų prisidengiant euro įvedimu.
  • Neužkibkite ant sukčių kabliuko. Nei valstybės institucijos, nei bankai ar kito kredito įstaigos litų į eurus namuose ar gatvėje nekeičia, pinigų „nesurašinėja“, nereikalauja atskleisti asmeninių, elektroninės bankininkystės ir kitų duomenų. Perspėkite ir artimuosius, ypač vyresnio amžiaus – atsargumo niekada nebus per daug.