Ar pavyks pažaboti „greitukus“?

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo svarstomas Vartojimo kredito įstatymo pakeitimo Paskolos vartojimuiprojektas, kuriuo siūloma penkis kartus sumažinti dabar galiojančią bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą greituosiuose kredituose nuo beveik 200 proc. iki 36 proc.

Tai reikštų, kad vidutinį smulkųjį kreditą, kuris šiuo metu sudaro apie 350 litų, įmonės turėtų per mėnesį skolinti už 9 litus. Šiuo metu greitųjų kreditų „imami“ palūkanų procentai yra keliasdešimt kartų didesni nei kitose finansines paslaugas teikiančiose bendrovėse Lietuvoje.

„Jeigu aprašyti jų veiklą vienu paprastu žodžiu, turime paprasčiausią reiškinį – lupikavimą. Pasiimti iš kliento trigubai daugiau nei jam davei yra didžiulis greitųjų kreditų firmų džiaugsmas ir uždarbis. Seime labai sunkiai kelią skiriasi projektas bent kokį apynasrį uždėti šitiems lupikautojams, nes jie nenori atiduoti šitos puikios, ištobulintos verslo srities“, – vienareikšmiškos nuomonės laikosi Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas Kęstutis Kupšys.

Pasak jo, ši paslauga prieš 10-15 metų net neegzistavo ir niekam jos nereikėjo. Tad tokios paslaugos išvis netūrėtų likti.

Kauno kredito unija jau prieš daugiau nei metus identifikavo problemą ir pradėjo teikti paskolų refinansavimo  paslaugą „Atsisakyk greituko“. Pagrindinis akcijos tikslas – padėti žmonėms, „užsisukusiems“ greitųjų kreditų paskolose. Kad tai būtina ir naudinga paslauga, rodo besikreipiančiųjų skaičius ir refinansuotų paskolų kiekis.

Kauno kredito unijos administracijos vadovės Ernestos Ramaškaitės teigimu, labai svarbu yra plėtoti finansinio švietimo bei socialinės atsakomybės kryptis.

„Mūsų tikslas yra sąmoninga ir atsakinga visuomenė, galinti priimti atsakingus finansinius sprendimus. Siekdami šio tikslo kartu su kitais projekto „Atsisakyk greituko“ partneriais numatome rengti seminarus, informacines popietes visuose Lietuvos regionuose, kurių metu kalbėsime apie atsakingą piniginių išteklių naudojimą, išlaidų ir pajamų planavimą“, – teigia vadovė.

Vidutinis „Atsisakyk greituko“ projekto kliento amžius – 30 metų (vyriausiam „greitukų“ mėgėjui    65-eri, o jauniausiajam  18 metų). Dažniausiai refinansuojama suma yra 5.000 – 7.000 litų. Didžiausia refinansuota paskola  – beveik 90.000 tūkst. Litų.  Dagiausiai klientų 2013-aisiais refinansavo „SMSCredit“  ir „VIVUS“  bendrovėse išduotas paskolas.

Remiantis besikreipusiųjų teiktais prašymais bei papasakotomis patirtimis peršasi išvada, kad dauguma klientų susigundė greitosiomis paskolomis dėl išplėtoto reklamos tinklo, taip pat greitos ir lengvos pinigų išdavimo procedūros (nereikėdavo pateikti jokių pajamas garantuojančių dokumentų, nebuvo tikrinama kredito istorija ir pan.). Ne vienas teigė, kad imdamas greituosius kreditus nebuvo įspėtas apie paskolų įmokas, nesuvokė, kad įmokos sudarys didesniąją dalį gaunamų pajamų.

Daugiau apie paslaugą „Atsisakyk greituko